Ciao!
Mi az olaszok egyik kedvenc fogása?
La pasta! - A tészta!
Majdnem soha nem hiányzik az olaszok asztaláról. Nagyon sok fajta létezik, és többszáz receptet fellelhetsz.
Azonban van néhány olyan aranyszabály, amelyre ügyelnünk kell, ha egy valódi olasz tésztát szeretnénk enni.
Az olasz tészta világhírű, de ha nem a megfelelő módon készítjük el, akkor elvárásaink kudarcba fulladhatnak.
Nézzük, hogy milyen szabályokat kell követnünk!
1. Mennyiség - adag
Először is, ha nem ismered ki magad a tésztaadagok világában, akkor számolj kb. 10 dkg spaghettivel vagy pennével. Ha diétázol, vagy kisevő vagy, akkor 8 dkg elegendő lesz. Ha pedig nagy étvággyal rendelkezel, akkor szívesen el fogsz fogyasztani 12 dkg-ot is.
2. Minőség
Tésztavásárlásnál mindenképp ajánlom, hogy minőségi tésztát vásárolj. Előfordult, hogy Magyarországon a boltok polcain olyan „olasz tészta márkákat” láttam, amiről Olaszországban soha nem is hallottam. Ne arra a tésztára essen a választásod, ami elsőként a kezedbe akad. Jobb néhány forinttal többet költeni, ha már valami finomat szeretnél enni. Egy nagyon sima és fénylő tészta nem ígér semmi jót.
3. Hosszú vagy rövid pasta?
Ha nem tudod milyen tésztát válassz, rövidet, mint pl. a penne vagy hosszút, mint pl. a spagetti, akkor gondolj csak arra, hogy a hosszú tészta jól megy az olyan szószokhoz, amelyek elég folyékonyak, krémesek. Míg a rövid tészták tökéletesek a ragúhoz és az olyan szószokhoz, amelyek kevésbé homogének. A durva, barázdált felületű tészta jobban magán tartja a szószt. Tehát ne hagyd a véletlenre a választást, a szószhoz megfelelő tésztát válassz!
4. Edény - víz
A pasta kifőzéséhez nagyon fontos a nagy fazék, hisz elengedhetetlen a bő víz. Tésztánkat bőven lepje el a víz. Ez igaz bármilyen tésztára, de a hosszúaknál pluszban figyeljünk arra is, hogy az edény elég magas is legyen. A spagettit és más hosszú tésztát semmi esetre sem törjük össze. A bő vízből kilógó tésztát szépen le tudjuk nyomni a víz alá, ha várunk néhány másodpercet. Továbbá a bő főzővíz hiánya nem egyformán puha tésztát fog eredményezni.
5. Főzési idő – „al dente”
Tartsd be a pasta főzési idejét! Ez mindig fel van tűntetve a csomagon, sőt van amikor két időt is jelölnek, külön az „al dente” főzési időt, és a másik 1-2 perccel hosszabb időt egy puhább változatért. A pastát szigorúan al dente-módra főzzük, ez azt jelenti, hogy nem főzzük túl, nem főzzük teljesen puhára, hanem hagyjuk, hogy a belseje éppen hogy egy kicsit keményebb maradjon. Ez azt is jelenti, hogy még nem telítődött vízzel, így alkalmas a szósz befogadására is. Van akik a csomagoláson feltűntetett időn túl főzik, hogy biztosak legyenek abban, hogy a tészta puha, de ez abszolút helytelen.
6. Só
A só használata és mennyisége is nagyon fontos. Természetesen izlések és pofonok különbözőek, van aki sósan, van aki kevésbé sósan eszik, de mindenképpen fontos, hogy megfelelő mennyiségű sót használjunk a kifőzés alatt, hiszen ha a pastát utána sózni kell, akkor ugyancsak veszítünk egy igazi olasz pasta élvezetéből.
A só mennyisége továbbá attól is függ, hogy milyen szószra esik a választásunk, illetve meghintjük-e parmezánnal, pecorinoval stb.
Jótanács: a sót csak a forrásban levő vízhez add hozzá, máskülönben a víz nehezebben éri el a forráspontját.
7. Fedő
Az edényt lefedni csak addig kell, míg a víz nem forr. Miután a pasta bekerült a vízbe, már nincs rá szükséged. A fedő használata csak elrontja a főzést.
8. Olaj a vízbe
Rakjunk olajat a vízbe, hogy a tészta ne ragadjon össze? NE! Felesleges és elrontja a tésztánkat. Felülete csúszós lesz, így nem fogja megfelelő módon magába szívni vagy magán tartani a szószt. De akkor miként kerüljük el azt, hogy a tészta összeragadjon? Nagyon egyszerű! Időnként keverjük meg, használjunk bő vizet illetve tartsuk be a többi itt felsorolt szabályt is.
9. Tésztát leöblíteni
Magyaros szokás hideg vízzel leöblíteni a megfőtt tésztát, hogy ezzel megállítsuk a főzési folyamatot. Ez óriási hiba! Tartsd be a főzési időt, ellenőrizd, hogy valóban helyes-e, úgy, hogy megkóstolod a tésztát.
Hasznos segédeszköz egy konyhai időmérő óra. Sok bajtól menthet meg.
10. Azonnal a tányérba
A leszűrt tésztát nem tesszük azonnal tányérba, hogy így adjuk hozzá a feltétet. Ahhoz, hogy a tésztánk jól felvegye szószunk ízét, a serpenyőben külön elkészített szósszal 1-2 percig összeforgatjuk. Ez az, amit úgy mondunk hogy „saltare in padella”.
11. Főzővízet kiönteni
Előfordul, hogy szószunk időközben túl sűrű lesz, és higítanunk kell. Erre jó megoldás, hogy a főzővízből valamennyit félreteszünk, és szükség esetén használunk belőle.
Most pedig következzék egy „bónus” jótanács: A tésztát, úgy mint a risotót azonnal esszük. A tészta nem várhat a családra, a vendégekre. Ha egy igazi olasz finomságot akarsz tálalni és enni, akkor várasd meg a vendégeket, mintsemhogy a tésztát!
Most már eleget tudsz ahhoz, hogy egy finom olasz tésztát készíts családodnak vagy barátaidnak! Tartsd be ezeket a szabályokat, és mindenki meg fogja nyalni mind a tíz ujját!
Megnéznéd a videómat is? Akkor kattints ide!
Remélem, számodra is hasznosak lesznek ezek a jótanácsok!
Jó étvágyat!
Timea és Antonio