Ciao!
Tudtad, hogy az olasz egyike azoknak a nyelveknek, amelyet a legszívesebben és a legtöbben tanulnak a világon?
Továbbá, ennek a csodás nyelvnek számtalan szava immár rengeteg országban a mindennapi szóhasználat szerves részévé vált.
Melyek ezek a szavak?
Olaszország a világban kitűnik művészetével, kultúrájával, gasztronómiájával, előkelő divatjával és más kisebb-nagyobb kiválóságaival.
Ennek eredményeként különböző olasz szavak kezdtek elterjedni és más nyelveknek is szerves részévé válni.
Federico Fellini „La dolce vita” című filmje elterjeszti az egész világon a „paparazzi” kifejezést a következő jelentéssel: „olyan fényképészek, akik pénzkeresés céljából arra szakosodtak, hogy híres személyek privát és nyilvános életéről felvételeket készítsenek”. Ez a szakkifejezés ma 23 idegennyelv része. 2009-ben Lady Gaga ezt a szót választotta egyik híres dalának címéül.
Rengeteg olasz szó elterjedését a kitűnő olasz konyhának köszönhetünk. Magyarország is igen szívesen átvette ezeket a szavakat, még ha néha nem is a helyes olasz kiejtéssel.
Ilyen például a:
- tiramisù (Isteni olasz édesség, amelyet 23 idegen nyelv vett át, többek között a japán és az indonéz nyelv is.)
- pesto (Ligur eredetű szósz, amely immár 16 nyelv szótárába került be.)
- carpaccio (Nagyon vékonyra szeletelt nyers húst vagy halat tartalmazó fogás, amelyet olajjal vagy verziójának megfelelő hozzávalóival szolgálnak fel. Ez a szó 13 idegen nyelven használatos.)
- bruschetta (Ez a szó Közép-Olaszországból származik és egy grillen vagy sütőben pirított kenyérszeletet jelent, amelyet még melegen bedörzsölünk foghagymával. Ezt meglocsoljuk olívaolajjal és megsózzuk. Továbbá rakhatunk rá apró kockákra vágott paradicsomot és más hozzávalókat a regionális variánsok szerint. Ezt a szót 13 országban ismerik és használják.)
- rucola (Salátaként használt növény. 11 nyelvbe ivódott bele.)
- ravioli (Tojással készült tészta, amelyet a helyi receptek szerint hússal, hallal, zöldséggel, sajttal vagy egyébbel töltenek. 36 különböző nyelven használják ezt a szót.)
- salame (Ez a szó is széles körben elterjedt, 32 idegen nyelv szótáraiban felcsapható.)
- espresso (Ki nem ismeri az eszpresszó kávét? 31 nyelvben terjedt el.)
- risotto (Az olasz konyha egyik tipikus rízsalapú első fogása. 27 nyelvbe vették át.)
- cannelloni (Csőalakú pasta, amelyet sós töltelékkel fogyasztunk. Általában túróval és spenóttal vagy darált hússal töltünk, de itt is vannak különböző variánsok. A töltött tésztát befedjük paradicsomszósszal és/vagy besamell mártással majd sütőben sütjük. A cannelloni immár 25 nyelv szerves részévé vált. Továbbá ez a szó nem összekeverendő a cannoli siciliani isteni finom túrós süteménnyel. A kettőnek semmi köze egymáshoz.)
- spaghetti (Kicsik és nagyok kedvence. Sajátos formájú, hosszú és vékony, száraz tészta. A spagetti szót 54 nyelv szótáraiban megtalálod.)
- pizza (Egyike a legismertebb és legkedveltebb ételeknek a világon. Nem kell bemutatni. Ez a szó 50 idegen nyelvbe ivódott bele.
- cappuccino (Kávé és gőzzel krémesített tej alapú olasz ital is immár elterjedt az egész világon. A szót 40 idegen nyelven használják.)
Egy másik nagyon elterjedt szó az egész világon (37 nyelven) a „ciao” informális köszönés.
Ehhez a listához sajnos hozzá kell adnom egy olyan szót, amely abszolút nem tartozik Olaszország kiválóságai közé, sőt pont ellenkezőleg fájó pontja ennek az országnak. A „mafia” szóról van szó, amelyet 45 nyelven használnak.
Még rengeteg más olasz szó is van, amely kisebb vagy nagyobb mértékben elterjedt a világon, az itt felsorolt szavak csak egy kis ízelítőként szolgálnak.
Remélem, tetszett ez a bejegyzésem, és érdekesnek találtad. Ha meg szeretnéd nézni videó formájában, ami segíteni fog az egyes szavak helyes kiejtésének elsajátításában, akkor ide kattintva megteheted.
A presto, Tímea és Antonio