Olasz pasta! Ha nem létezne, ki kellene találni! Az olaszok (és nem csak az olaszok) imádják, büszkék rá, és nem hiányozhat napi étrendjükből.
Manapság már Magyarországon is egyre többféle olasz tészta kapható. Felmerült már Benned a kérdés, hogy mennyi van belőle? Mit tippelsz? Ha háromjegyű számra gondoltál, akkor valószínűleg jó volt az elképzelésed. A válasz: több mint 300. Lehet miből válogatni, nem igaz?
Még ha azoknak a történészeknek lenne is igazuk, akik úgy tartják, hogy a tészta a 13. században Marco Polónak köszönhetően jelent meg Olaszországban, egy biztos az olaszok túltettek minden elváráson, képesek voltak két egyszerű alapanyagból, lisztből és vízből remekművet csinálni. Valamint minden régió elkészítette a saját remekművét vagy akár remekműveit, hiszen minden régiónak megvannak a maga jellegzetes fajtái, amelyek követték a hely igényeit és természetadta lehetőségeit, így a választék valóban nagyon változatos mind formában mind ízben.
A legtöbb olasz tészta alapanyaga durumliszt és víz, de természetesen létezik tojással készült tészta is.
Az egyre elterjedő étkezéssel kapcsolatos érzékenységek illetve betegségek miatt az utóbbi időkben minden jelentős tésztagyár készít immár a legelterjedtebb tésztaformákból teljes kiőrlésű liszttel készült tésztát is.
Továbbá miért ne említenénk meg külön a színes tésztákat is, amelyek további alapanyaga zöldség, mint pl. spenót, tök, sárgarépa, paradicsom, cékla stb. vagy fűszer, mint pl. csípős paprika, kurkuma stb. vagy akár ehetünk fekete tésztát is, amely tintahalas. A színek feldobják ételünket és a zöldséges tészta nagyon jó megoldásnak bizonyul olyan gyerekek étkeztetésénél, akik elutasítanak bármiféle zöldség fogyasztását.
Az olasz tészták változatossága nem csak esztétika vagy fantázia, hanem … sőt legfőképpen kulináris kérdés. A tészta formája, állaga, felülete az adott fogáshoz megfelelőnek kell lennie. Csak így lehet egy finom első fogást készíteni belőle. Ezért a különböző tészták sajátos módon készülnek el, és sokszor egyes tésztafajtákat nem helyettesíthetünk egy másikkal (például egy hosszú tésztát, mint a spagettit egy rövid tésztával, mint a penne és főleg nem egy apró tésztával).
Az olaszok nagy ínyencek, így egy másik nagyon fontos szempont a tészta kiválasztásánál a tésztának azon képessége, hogy „magán tartsa” a szószt. Itt játszik szerepet a pasta felülete, hogy mennyire durva vagy sem, akár sima. Durvasága biztosítja az ízletes fogást, hiszen megmarad rajta a szósz. Ha erre nem alkalmas, akkor csak üres, íztelen tésztát fogunk enni, hiszen szószunk lecsúszik róla.
Kíváncsi vagy a különféle olasz tészta típusokra?
A legismertebbek a következők: spaghetti, tagliatelle, maccheroni, lasagne, penne, fusilli, farfalle, tortiglioni aztán bucatini, vermicelli, pappardelle, cannelloni, orecchiette, stelline stb. És persze csak ízléstől függ, ki melyiket szereti jobban és használja leginkább a konyhájában.
A következő képek szépen illusztálják, hogy melyik tésztának mi a neve! Az egyes képekre kattintva nagyban is megnézheted őket a nevükkel együtt.
Folytassuk a rövid illetve az apró tésztákkal: