Csukd be a szemed, lazíts és gondolj egy finom kávéra! Mi jut az eszedbe? Itália, ugye? Egyértelműen az olasz kávé. Egy igazi finom olasz kávé.
Többször gondolkodtam azon, hogy miért éppen az olasz kávé lett ilyen híres és kedvelt az egész világon. … Olaszország nem híres a kávéültetvényeiről. … Bárhol éltem vagy jártam itt Itáliában, sehol nem láttam vagy hallottam kávétermesztésről. Brazília ma a világ legnagyobb kávétermelője. A boltokban vásárolható kávéscsomagokon származási helyként a már említett ország mellett többek között Vietnám, Indonézia, India, Uganda vagy Peru áll. Számomra nem áll össze a kép. Derítsük ki, hogy mi is a helyzet!
Egyáltalán, hogy került ez a termék ide Olaszországba?
A kávé történetének kezdete nagy valószínűséggel a 15. századra tehető, de több érdekes legenda is kering a korábbi időkből. Példaként említeném egy etióp pásztor történetét, aki arra lett figyelmes, hogy kecskéi sokkal élénkebbek lesznek, amikor piros kávébogyókat legelésznek. A közelben élő szerzetesek erre a hírre rájöttek arra, hogy a bogyókat megpörkölve ízletes italt készíthetnek belőle.
Ez és más legendák aranyos történetek, mégis, ahogy már említettem az első hiteles forrás a kávé történetéről a 15. századból ered. Jemenben vagyunk, ahol egy kolostorban megjelenik az első „kávézó”, ill. dokumentált összegyűjtött tudást találunk magáról a növényről.
A kávé a 16. században már elterjedt Közép-Kelet más részein, Indiában, Afrikában, továbbá a török birodalom hódításain keresztül eljutott a Balkánokra, az olasz félszigetre, majd Európa többi részére is.
Itália, az akkori Velencei köztársaság Észak-Afrikával, és a török birodalommal folytatott élénk kereskedelmének köszönheti a kávé felfedezését.
1591-ben egy velencei botanikusnak és orvosnak köszönhetően készült el Európában az első részletes leírás erről a serkentő hatású növényről.
A már létező török birodalmi és máltai kávézók után 1645-ben Velencében avatták fel az első európai kávéházat, és innen terjedt tovább a kávé kultúrája a félsziget illetve a kontinens többi részére is. Először csak a gazdag nemes családok engedhették meg maguknak a kávézás luxusát, majd később az árak kegyesek voltak a szegényebb rétegek számára is.
A történelem mindig tartogat érdekes és értékes elemeket a mai ember számára, amelyek segítenek a dolgok megértésében. De még mindig nem kaptunk választ arra, hogy mi az, ami ma az olasz kávét ilyen istenivé teszi. Úgy tűnik, hogy nem is a származási helytől függ, hiszen a világ különböző messzi tájairól importált alapanyagból készítik.
A válasz az elkészítésben rejlik: a kávépörkölés és a kávébab őrlésének művészetében. Ebben olyan remekek az olaszok.
A zöld kávé egy hosszú és precíz eljárássorozaton megy keresztül, amely biztosítja a termék minőségét, a természetes aromák megőrzését.
Első lépésként, már a szállítás alatt rendkívüli fontossággal bír a veszélyes nedvesség elkerülése. A kávé gondos tisztítása után következik a hozzávalók kiválogatása, majd a 9 különböző ízből készült keverék pörkölése. A pörkölés egy nagyon összetett és lenyűgöző eljárás. Már maguk a zöld szemek 300 aromás vegyületet tartalmaznak, és ez a pörkölés alatt eléri az 1000 körüli számot, amely az eljárás végén egy összetéveszthetetlen és egyedi aromát teremt.
Egy ilyen termék elérése természetesen számtalan kutatást és minőségi ellenőrzést igényel.
Akkor nézzük a különböző mennyei kávéfajtákat. Olaszországban mindenki megtalálhatja a kedvére valót.
Az egyes kávék meghatározását olaszul és magyarul is megmutatom, így ebből is tanulhatsz.
Az olasz kávék
In Italia c’è una cultura del caffè. Al bar si può scegliere da una vasta gamma di caffè.
Olaszországban a kávénak nagy kultúrája van. A kávézókban a különböző kávék nagy választékából lehet válogatni.
1. caffè /caffè espresso (la tazza è un filino più riempita della metà) – a kávéscsésze felénél egy picivel több kávé van a csészében.
2. caffè lungo (la tazzina è riempita, quindi è un po’ più aqcuosa dell’espresso) – a kávéscsésze tele van, tehát az eszpresszónál hígabb, több vízzel készül.
3. caffè macchiato caldo (caffè con latte caldo) – kávé egy kis meleg tejjel.
4. caffè macchiato freddo (caffè con latte o goccio di panna) – kávé egy kis hideg tejjel vagy tejszinnel.
5. caffè doppio (2 espressi nella stessa tazza) – két eszpresszó egy kávéscsészében.
6. caffè ristretto (più concentrato dell’espresso) – az eszpreszónál töményebb.
7. caffè corretto (caffè con un po’ di grappa o analoghi dentro) – kávé egy kis pálinkával vagy hasonló alkohollal „javítva”, felöntve.
8. cappuccino (caffè con crema di latte) – kávé „tejhabbal”
A tejhab elkészítésének pontos menete van. Ha jól csinálják a tejből nem hab lesz, hanem igazi sűrű krém. Ha ráöntöd a zacskó cukrot, a cukor csak néhány másodperc után merül alá.
9. caffè freddo (caffè con ghiaccio e zucchero servito in bicchiere) – jéggel és cukorral készült kávé pohárban felszolgálva.
10. marocchino (cappuccino con spolverata di cacao) – kappuccsinó kakaóporral hintve.
11. capcioc (come sopra, ma ha più cioccolato che caffè) – kapucsínó, mint az előző, de több csokival, mint kávéval.
12. caffè americano (quello molto diluito nei bicchieroni) – az a nagyon híg kávé, nagy csészében felszolgálva.
Te melyik kávét szereted a legjobban?
A presto,
Tímea & Antonio