Történelem és tradíció:
Az olaszok büszkék kávékultúrájukra, melynek gyökerei a 17. századra nyúlnak vissza. A kávé Velencébe érkezett először, ahonnan hamarosan elterjedt az egész országban. A kávézók hamarosan a társasági élet központjaivá váltak, ahol az emberek összegyűltek beszélgetni, üzletelni és politikáról diskurálni. A moka feltalálása 1933-ban forradalmasította az otthoni kávéfőzést, és azóta is az olasz konyha elengedhetetlen kelléke.
Több mint egy ital:
Az olaszok számára a kávé nem csupán egy ital, hanem a mindennapi élet szerves részét képezi. A kávézás rituálé, melynek során az emberek egy időre megállnak, lazítanak, feltöltődnek és élvezik a társaságot. A kávézók igen fontos szerepet játszanak a helyi közösségek életében, ahol az emberek találkoznak egymással, beszélgetnek és ápolják kapcsolataikat.
Kávézási szokások:
Az olaszok naponta többször is kávéznak. Nem marad el a reggeli kávé, ebéd után és általában délután sem. Van, aki nem hagyja ki a délelőtt folyamán sem, hogy egy újabb kávét élvezzen, például a munkatársaival a szünetben. Továbbá sokan vannak, akik még vacsora után sem mondanak le róla. A kávét általában állva, a pultnál fogyasztják, és legtöbbször nem szokás tejjel inni. A kávézás gyors és egyszerű rituálé, melynek célja a felfrissülés és a társasági interakció.
Az olasz kávé:
Olaszországban a „caffè” szó eszpresszó kávét jelent. Az eszpresszó egy rövid, erős kávé, melyet forró vízzel gőzölnek ki. Ezt biztosan tudtad. Mégis felhívom a figyelmed egy érdekességre. Ha egy eszpresszót szeretnél, akkor elég, ha azt mondod, hogy „un caffè”, mert az olasznak ez egyenesen és egyértelműen az eszpresszó kávét jelenti. Nem hibás, ha „un espresso”-t mondasz, de használatosabb, olaszosabb azt mondani, hogy „un caffè”. Ha nem eszpresszót, vagy az eszpresszó egy variánsát szeretnéd, akkor pontosítanod kell a rendelést (pl. caffè macchiato, cappuccino, latte macchiato stb.).
Kávétípusok:
Espresso: Erős, rövid kávé
Cappuccino: Eszpresszó tejhabbal
Latte macchiato: Tejjel és tejhabbal készült kávé
Americano: Eszpresszó forró vízzel
Macchiato: Eszpresszó kevés tejhabbal
Moka: Otthon mokafőzőben készített kávé
Csak, hogy a legfontosabbakat említsem, de ha kíváncsi vagy, mi minden mást élvezhetsz itt Olaszországban, kattints erre a linkre, és az itt felsoroltak mellett képekkel illusztrálok további ínyencségeket.
Hadd térjek ki a tejhabra! Tejhabnak szokás nevezni, de, ha a pultos valóban érti a dolgát, akkor nem habot, hanem egy igazi krémet varázsol a tejből. Ez a valódi tesztje egy igazi pultosnak. És ne is beszéljünk a különböző formákról, amit a tejhabbal „rajzolni” tudnak. Én mindig nagyra értékelem és feldob, amikor valami szép képet kapok a kapucsínóm tetejére.
Tudnod kell!
Van egy nagyon fontos pont / szokás a kapucsínó ivásával kapcsolatban. Tudnod kell, hogy az olaszok a kapucsínót csak reggel és a délelőtt folyamán isszák. Ha délután kéred, furcsán nézhetnek rád! Ezt tartsd észben! Az olasz kávézás hagyományához tartozik.
Modern trendek:
Az utóbbi időben egyre népszerűbbek a koffeinmentes („decaffeinato”), és különböző más növényi eredetű kávékészítmények, mint az árpából készült („orzo”) és a ginsenggel ízesített kávék („ginseng”).
Ha Olaszországba jössz, mindenképpen ajánlom, hogy kóstold meg a ginsenget! Mint a kávé, ez sem mindenhol ugyanolyan ízű, és ízlés kérdése, hogy melyik a finomabb, illetve a jobb helyeken lehet kérni cukorral vagy nélküle. Általában eleve tesznek bele cukrot. Ha cukor nélkül szeretnéd, akkor érdemes azonnal így kérni: „un ginseng amaro”, egyébként automatikusan „un ginseng dolce”-t fog a pultos készíteni. Ráadásul, ha a kapucsínót kívánod meg, ginsengből készült kapucsínót is kérhetsz: „un cappuccino ginseng, per favore”. Ízletes, krémes, egy igazi élmény!
Hogyan rendelj kávét egy olasz kávézóban?
Nagyon egyszerű! Elég, ha ezt mondod:
„Un caffè” / „un macchiato” / „un cappuccino” / „un ginseng” stb.
Ha udvariasabb kívánsz lenni, hozzáteszed a legyen szíves kifejezést, tehát: „Un caffè, per favore”.
Vagy azt is mondhatod: „Vorrei un caffè.” (Szeretnék egy kávét.)
Vagy: „Per me un caffè.” Melynek szó szerinti jelentése: (Nekem egy kávét.)
A rendelés valóban nagyon egyszerű.
Összefoglalva:
A kávé Olaszországban nem csupán egy ital, hanem egy szenvedély, egy tradíció és a társasági élet fontos eleme. A kávézás rituálé, melynek során az emberek megpihennek, feltöltődnek és élvezik a társaságot. Az olasz kávékultúra egyedülálló és lenyűgöző, melyet érdemes megtapasztalni.
Kedvet kaptál egy finom olasz kávéra?
Nem csodálom! Egészségedre! 🙂
Tímea